czwartek, 21 grudnia 2017

Piernik litewski z bakaliami



Prosty i całkiem szybki piernik bakaliowy, z dodatkiem mąki żytniej.
Aromatyczny, wilgotny, lekko lepiący i... słodki, a w związku z tym nie oblewałam go żadną polewą, ani tym bardziej lukrem, co by nie przesłodzić.
Piernik ten wystarczy zrobić na krótko przed Świętami, ponieważ nie musi on leżakować i jest dobry już na drugi dzień po upieczeniu. To przepis w sam raz dla zapominalskich, którzy nie przygotowali odpowiednio wcześnie ciasta na piernik dojrzewający oraz dla każdego, kto zwyczajnie lubi takie wypieki :-)
sobota, 16 grudnia 2017

Ciasto góra lodowa



Pyszne i ciekawie wyglądające ciasto o nazwie góra lodowa. To coś dla łasuchów, a w szczególności dla wielbicieli masy z dodatkiem mleka w proszku. 

Blaty biszkoptowe można nasączyć wedle uznania - ponczem kawowym, wodą z alkoholem lub z sokiem cytrynowym. Ja wybrałam to ostatnie, głównie ze względu na dzieci, ale nie tylko. Takie nasączenie delikatnie przełamuje słodycz ciasta i orzeźwia.
______________________________________________
Zapraszam do odwiedzania PASAŻu. Akcesoria kuchenne, formy do wypieków, czy też pomysł na prezent. Jeszcze zdążycie zrobić zakupy na tzw. ostatnią chwilę :-) 
______________________________________________ 

czwartek, 7 grudnia 2017

Sernik z galaretką



Prosty sernik bez spodu, za to z galaretką na wierzchu. 
Oczywiście galaretka nie jest nieodzownym składnikiem, jednak doskonale tu pasuje. Sernik po upieczeniu lekko opada, a wokół jego brzegów tworzy się rant. Tak ukształtowana forma powierzchni ciasta aż prosi się o wypełnienie :-)
poniedziałek, 27 listopada 2017

Salceson - ciasto z butelki



Proste ciasto deserowe, bez pieczenia. Z wyglądu przypomina blok, ale to tylko pozory, różni się od niego smakiem i konsystencją. A dlaczego to ciasto "z butelki"?  Ponieważ jego formę kształtuje plastikowa butelka. Po zastygnięciu ciasta butelkę rozcina się i łatwo zdejmuje.
Ten słodki salceson podobno kiedyś był bardzo popularny, ja jednak poznałam go dopiero teraz. Jak wrażenia ? Całkiem przyjemny deser, z tym, że dodałabym do niego więcej ciastek i trochę mniej kakao.
czwartek, 23 listopada 2017

Szarlotka tradycyjna



Szarlotka to jedno z najpopularniejszych ciast, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale i przez cały rok.
Dla niektórych z was tradycyjna szarlotka koniecznie musi zawierać surowe jabłka, starte na tarce lub cieniutko pokrojone. Inni wolą jabłka uprażone z dodatkiem przypraw. Ja od pewnego czasu wolę tę drugą opcję, ale niczego nie narzucam - można zrobić wedle własnego uznania, bo oprócz sposobu przygotowania jabłek, właściwie nic więcej w przepisie nie zmienia się.
czwartek, 16 listopada 2017

Ciasto dyniowo-marchewkowe



Typowo jesienne ciasto - połączenie dyni z marchewką oraz przyprawą korzenną. Do tego akcent serowy w postaci marmurkowego wzoru na wierzchu. 
Wilgotne, aromatyczne i łatwe do zrobienia.
Przy okazji można do niego wykorzystać białka, które zostały nam od innego wypieku. Co prawda tylko dwa, ale czasem dokładnie tyle mamy na zbyciu ;-)
piątek, 10 listopada 2017

Czekoladowiec z suszonymi śliwkami



Wilgotne ciasto czekoladowe z dodatkiem suszonych śliwek. 
Często kakaowe ciasta nazywane są czekoladowymi, bo też i smakiem prawie się nie różnią, zależnie od doboru pozostałych składników. Tutaj jednak czekolada występuje, więc jak najbardziej jest to prawdziwe ciasto czekoladowe :-) Nieoczywistym dodatkiem są tu natomiast suszone śliwki, ale ich smak nie jest dominujący, pomimo dość dużej ilości.  Wraz z zalewą, w której się gotowały nadają za to ciastu wyjątkowego smaku i dodatkowo je nawilżają.
piątek, 3 listopada 2017

Szarlotka z kremem budyniowym



Szarlotka ta jest nietypowa - bardziej wykwintna i elegancka niż tradycyjne szarlotki. Można by powiedzieć, że występuje ona tutaj w świątecznej odsłonie. 
Dwukolorowa, po upieczeniu przełożona kremem budyniowym z dodatkiem galaretki oraz bitej śmietany. Wyśmienita.
U mnie ciasto ciemne wyszło dosyć blade, bo zapomniałam kupić kakao i dodałam tylko jego resztki. Na to miejsce dosypałam jednak troszkę cynamonu, więc moja wersja jest bardziej cynamonowa (to wiadomość dla wielbicieli tej przyprawy, że tak też można ;-)
______________________________________________________________
Zachęcam do odwiedzania zakładki PASAŻ. Czasem można tam znaleźć coś dla siebie, jak np. biały mak do rogali świętomarcińskich ;-)
______________________________________________________________
wtorek, 24 października 2017

Ciasto czekoladowe (z burakami)



Czekoladowe ciasto, choć bez czekolady, w dodatku z burakami. Ten składnik może wydawać się komuś dosyć zaskakujący, ale zapewniam, że wypróbowałam go w cieście już nie raz i wcale się nie wyczuwa jego smaku. Buraczki za to doskonale nawilżają i nadają bardziej intensywnego koloru, więc jak najbardziej spełniają swoją rolę. Dodam jeszcze, że ciasto jest na oleju, więc przy obecnych cenach masła to także duży plus ;-)
środa, 11 października 2017

Dwukolorowe kruche ciasto z budyniową pianką



To ciasto powstało w oparciu o dwa różne przepisy. Każdy z osobna był już wykorzystywany i bardzo lubiany, pomyślałam więc, dlaczego by nie spróbować tym razem połączyć ich w jeden. 
Na spód dałam cienkie ciasto kruche, na to dżem jabłkowo-rabarbarowy (zużyłam ostatnie łodyżki swojego rabarbaru), dalej starte ciasto kakaowe, pianka budyniowa i na wierzch znowu ciasto kruche. Dżemu co prawda nie widać, ale zapewniam, że dałam go całkiem sporo, tylko przemieszał się z ciastem kakaowym.
Czy eksperyment się powiódł ? Jak najbardziej ! Wypiek znakomity i już nawet była powtórka :-)
piątek, 29 września 2017

Chleb codzienny



Prosty chleb pszenny na zakwasie żytnim. Zawiera co prawda niewielki dodatek drożdży, ale dzięki nim ciasto wyrasta szybciej i nie jest takie "kapryśne". Dlatego też nawet na słabym zakwasie będzie miało dobre wspomaganie ;-)
Po upieczeniu chlebek ma dosyć cienką, miękką skórkę, lekko wilgotne wnętrze i wspaniały smak. Zachęcam do wypróbowania przepisu.

wtorek, 5 września 2017

Kruche ciasto z masłem orzechowym i dżemem



Kruche ciasto z dżemem, z dodatkiem masła orzechowego. Wymyśliłam je sobie i wyszło nawet lepsze niż się spodziewałam. Smakowało tak, jakby 'peanut butter cookies' przełożyć dżemem. Pyszne, wręcz uzależniające.

Surowe ciasto jest dosyć kruche, dlatego najlepiej wałkować je pomiędzy kawałkami folii lub na macie silikonowej i razem z nią przenosić do blaszki. W ten sposób ciasto pozostanie w jednym kawałku. Oczywiście matę lub folię odwracamy ciastem do dołu, a na koniec odrywamy, nie pieczemy jej razem z ciastem ;-)

piątek, 18 sierpnia 2017

Budyniowy snickers na herbatnikach



Kolejne ciasto bez pieczenia. W smaku przypominające trochę popularny batonik, ale... tylko trochę. Niemniej jednak jest bardzo dobre. Składa się z kilku warstw herbatników przełożonych budyniem z różnymi dodatkami - czekoladą z "Nutellą", masą krówkową i masłem orzechowym. Budyniu jest całkiem sporo, więc nawilża herbatniki już kilka godzin po przełożeniu. 
Po nocy spędzonej w lodówce moje ciasto było mięciutkie i trzęsące się jak galaretka :-) Być może dlatego, że przekładałam je lekko ciepłą masą, a podobno powinna być całkiem zimna, aby herbatniki zachowały choć trochę chrupkości. Sama nie wiem, czy tak by było lepiej, ale następnym razem na pewno dołożyłabym przynajmniej jeszcze jeden rządek ciastek, żeby warstwy budyniu były nieco cieńsze (choć i tak nikt oprócz mnie nie miał co do tego zastrzeżeń ;-))
czwartek, 10 sierpnia 2017

Ciasto cytrynowo-kokosowe bez pieczenia

  

Proste ciasto deserowe, o cytrynowo-kokosowym smaku. Z dodatkiem białej czekolady.
Lekkie, piankowe i orzeźwiające, a do tego bez pieczenia - w sam raz na upały.
poniedziałek, 31 lipca 2017

Lody krówkowe z mascarpone



Najlepszy deser na upalne dni, czyli lody. To już druga odsłona lodów krówkowych na blogu - tym razem z dodatkiem serka mascarpone i w wersji marmurkowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby masę wymieszać dokładnie, by była jednolita, ale myślę, że z wzorkiem wygląda bardziej atrakcyjnie :-)

piątek, 28 lipca 2017

Czekoladowe ciasto z cukinią i kokosem



Mocno wilgotne ciasto czekoladowe z cukinią i posypką kokosową na wierzchu. Zawiera sporo "mokrych" składników, więc po prostu nie może wyjść suche. 
Jednym z takich właśnie składników jest starta cukinia. Gdybyście się zastanawiali, czy jest wyczuwalna w cieście, to zapewniam, że nie, ale spełnia ważną rolę. Ważną dla nas, ponieważ bardzo lubimy takie wilgotne ciasta. Poza tym jej dodatek to całkiem dobry sposób, aby przemycić więcej warzyw do menu :-)
poniedziałek, 17 lipca 2017

Bułeczki z jagodami i serem



Drożdżowe bułeczki z nadzieniem serowo-jagodowym i lukrem na wierzchu. 
Od typowych jagodzianek (oprócz dodatku sera) odróżnia je sposób wykonania i kształt, jak zresztą widać na zdjęciach. Przygotowanie takich bułeczek jest całkiem proste i nie wymaga specjalnego formowania każdej, oddzielnej porcji. Najprościej można opisać to w następujący sposób: rozwałkować, przeciąć, posmarować masą serową, posypać jagodami, złożyć na połowę i pokroić na kawałki. 
Prawda, że łatwe ? :-)
czwartek, 13 lipca 2017

Kruszonkowe ciasto z jagodami



Proste, kruche ciasto z jagodami. Tak kruche, że nie trzeba go nawet zagniatać - powinno mieć konsystencję kruszonki (stąd też jego nazwa). Jednak po upieczeniu wcale się nie rozsypuje, więc bez obaw - będzie pysznie :-)
Jeżeli nie macie jagód, można je zastąpić borówką amerykańską, z tym, że warto połączyć ją wcześniej z sokiem z cytryny dla bardziej wyrazistego smaku.
piątek, 7 lipca 2017

3 bit truskawkowy



Popularny 3 bit, tym razem w letniej wersji truskawkowej. 
Ciasto jest na bazie herbatników, więc nie wymaga pieczenia, za to powinno spędzić w lodówce dłuższy czas, aby herbatniki zmiękły i dobrze się kroiły. A gdy już odczekamy (lub prześpimy ;-) ten czas, wtedy możemy delektować się smakiem tego wybornego ciasta.
piątek, 30 czerwca 2017

Bułeczki pszenne na jogurcie



Pszenne bułeczki śniadaniowe, bez mleka, za to z dodatkiem jogurtu naturalnego. Proste i całkiem szybkie do zrobienia - wymagają zaledwie połowy czasu wyrastania, w porównaniu z większością przepisów tego typu.
Puszyste, a zarazem wilgotne i sprężyste. Najlepsze oczywiście na świeżo, ale i na drugi dzień też są bardzo smaczne. A to właśnie dzięki jogurtowi, którego zalety odkryłam i doceniłam już dawno temu.

środa, 28 czerwca 2017

Anielskie ciasto z kokosem (Self-Frosting Angel Cake)



Nie macie pomysłu na wykorzystanie białek ? Mam dla was prosty przepis - wystarczy ubić białka z cukrem i szczyptą soli, wymieszać z pozostałymi składnikami, wyłożyć do blaszki (nawet nie trzeba smarować jej tłuszczem, ani wyściełać papierem), wierzch ciasta posypać kokosem i upiec.

Zwykle do 'angel food cake' potrzeba około 12 białek, jednak do tej wersji tylko 6. Co prawda placuszek wychodzi dosyć niski i można go zjeść na raz, ale też szybko się go robi, w przeciwieństwie do np. bezowych wypieków. 

piątek, 23 czerwca 2017

Ciasto HIT - bez pieczenia



Proste ciasto bez pieczenia, składające się z czterech warstw herbatników kakaowych, przełożonych mleczną masą waniliową. Poszczególne warstwy ciastek przekłada się ciepłą masą, dzięki temu herbatniki są dokładnie "posklejane" i dosyć szybko robią się miękkie. Po nocy spędzonej w lodówce ciasto bardzo dobrze się kroi i wprost rozpływa się w ustach. Moim dzieciom (i nie tylko) bardzo smakowało.

wtorek, 20 czerwca 2017

Yerba Mate - co to takiego ?

Yerba mate to niepowtarzalna, odżywcza herbata przygotowywana z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex Paraguariensis), drzewa rosnącego tylko na podzwrotnikowych obszarach Ameryki Południowej. Mate jest jednym z najlepszych, naturalnych źródeł energii, napojem wybieranym przez miliony konsumentów nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w wielu krajach na całym świecie.
piątek, 16 czerwca 2017

Sernikotoffi z malinami



Na pewno znacie słynny już przepis na sernikobrownie z malinami. To jest pochodna tego ciasta, tylko  zamiast czekolady występuje tu masa krówkowa. W połączeniu z masą serową i malinami tworzy równie smaczną kompozycję. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim łasuchom, zarówno tym dużym jak i małym :-)
wtorek, 13 czerwca 2017

Ciasto sekret mniszki



Przekładane, wielowarstwowe ciasta to specjalność siostry Anastazji, a sekret mniszki jest właśnie jednym z tego typu ciast. To połączenie sernika z ciastem kruchym, przełożone kremem budyniowo-galaretkowym z dodatkiem ananasa. Całość oblana jest polewą czekoladową. Brzmi zachęcająco ? Mam nadzieję, bo jest pyszne ! Trochę pracochłonne to fakt, ale na przyjęciu z pewnością zrobi wrażenie, więc warto się poświęcić :-)
środa, 31 maja 2017

Japoński sernik z trzech składników




Kiedyś piekłam już sernik japoński, równie puszysty i delikatny, ale z większej ilości składników. Ten 3-składnikowy nazywany jest sernikiem sufletowym, a jako ciekawostkę dodam, że okrzyknięty został nawet "hitem internetu". No po prostu nie sposób było nie wypróbować takiego przepisu ;-)
Sposób wykonania jest bardzo prosty, choć zdarza się, że po upieczeniu ciasto trochę opada (z typowymi sufletami też tak bywa). Mój wyszedł niski, ale z innego powodu. Nie miałam odpowiedniej formy, więc wzięłam większą, a porcja jest naprawdę mała. Powiedziałabym, że to deser dla dwojga. Ja podzieliłam na czworo i po zjedzeniu czuliśmy niedosyt. Ten serniczek jest po prostu przepyszny !

piątek, 26 maja 2017

Drożdżówka na śmietanie




Mam już swoją ulubioną drożdżówkę, którą piekę najczęściej, jednak nie przeszkodziło mi to w wypróbowaniu nowego przepisu. Choć przyznać muszę, że stało się to też dziełem przypadku (niektórzy uważają, że nie ma przypadków, są tylko znaki :-). Otóż miałam do wykorzystania śmietanę w trybie natychmiastowym i to był właściwie główny powód przetestowania tej receptury. Mogłam jednak skorzystać z innego przepisu, ale wybrałam właśnie ten. I bardzo się z tego cieszę. Drożdżówka wyszła pyszna ! Nie taka puchata i "nadmuchana" jak bywają niektóre, ale bardziej zwarta i wilgotna, a do tego długo zachowująca świeżość. Polecam :-)
wtorek, 23 maja 2017

Muffiny kokosowo-czekoladowe




Od czasu do czasu warto przypomnieć sobie o muffinach. Dlaczego ? - z dwóch prostych powodów. Po pierwsze: łatwo i szybko można je przygotować, a po drugie świetnie smakują. 
Przetestowałam już całkiem sporo przepisów na muffiny, z przeróżnymi dodatkami i na każdą porę roku, ale to wciąż niewyczerpane źródło możliwości. 
Tym razem mój wybór padł na muffinki kokosowo-czekoladowe. U mnie co prawda czekolada w czystej postaci nie występuje (miała być tylko do ozdoby), ale kakao całkiem nieźle spełnia swoją rolę. Babeczki są słodkie, tuż po upieczeniu nawet trochę chrupiące, bardzo smaczne.
czwartek, 18 maja 2017

Piankowiec



Piankowiec to takie ciasto "nic" (tak, jak zupa "nic" ;-), które dosłownie rozpływa się w ustach. Pianka stanowi tu jakieś 80% całości, więc określenie jest jak najbardziej trafne. Na resztę ciasta składa się cienki, kruchy spód posmarowany dżemem. Jednak mimo swojej prostoty piankowiec jest bardzo pyszny i w moim domu smakuje wszystkim bez wyjątku :-)
poniedziałek, 15 maja 2017

Ciasto chałwowe



Jeszcze jedno ciasto z chałwą, ale tym razem jeszcze z dodatkiem białej czekolady. 
Nie jest trudne do zrobienia, ale wymaga półokrągłej formy. Choć właściwie, jeśli ktoś użyje typowej „keksówki”, to też nic się nie stanie – ciasto będzie po prostu kanciaste zamiast zaokrąglonego ;-)
 
Przechodząc do najważniejszego, czyli oceny, można to ująć krótko: trzy razy na „D”- dekoracyjne, deserowe i doskonałe. Oczywiście jest to subiektywna ocena wielbicielki chałwy, ale myślę, że posmakuje wielu osobom :-)
piątek, 12 maja 2017

Lamingtony (kudłacze, kokosanki)



Lamingtony to proste ciastka biszkoptowe (lub biszkoptopodobne ;-), w polewie kakaowej, obsypane wiórkami kokosowymi. Dawniej znane były bardziej jako kudłacze lub po prostu kokosanki.

Kiedy w wieku kilkunastu lat zaczynałam przygodę z wypiekami, pomysł na takie ciastka doskonale sprawdzał się w sytuacjach awaryjnych. Gdy jakieś ciasto (jasne, ucierane lub biszkoptowe z dodatkiem tłuszczu) wychodziło z małym zakalcem (a miało być idealne), kroiłam je w kostkę i robiłam właśnie lamingtony. Ciastka były pyszne i nikt nawet nie zauważał, że coś z nimi może być nie tak. Potem zakalce przestały mi się przytrafiać i chyba właśnie dlatego przepis tak długo czekał na wstawienie - po prostu o nim zapomniałam :-)
środa, 10 maja 2017

Niemieckie przekładane ciasto drożdżowe (Bienenstich)



Ciasto drożdżowe przełożone masą budyniową, z przypieczoną skorupką migdałową na wierzchu.
Niemiecki klasyk, a dla mnie nowość, bo nigdy wcześniej nie spotkałam się z ciastem drożdżowym przekładanym kremem (co innego pieczone razem z nadzieniem - dżem, ser, mak, a nawet nutella). 
Byłam zmuszona wprowadzić jednak pewną zmianę w przepisie, stąd moja wersja różni się nieco od tradycyjnego 'Bienenstich'. A mianowicie, różnica polega na tym, że u mnie ciasto składa się z dwóch cienkich placków złączonych kremem, a wersja podstawowa z jednego, przekrojonego na dwa. Która opcja jest lepsza tego nie wiem, bo nie mam porównania, ale najważniejsze, że na koniec suma placków się zgadza, a ciasto wychodzi naprawdę smaczne :-)
piątek, 5 maja 2017

Chałwowiec bez pieczenia



Kolejne ciasto sezamowe, a dokładniej rzecz ujmując z dodatkiem chałwy. Tym razem jednak bez pieczenia. Kremowe ciasto na herbatnikach, z kawową nutą, a jeśli ktoś chce, to również z procentami ;-) Ja ze względu na dzieci alkoholu nie dodawałam i nieco ograniczyłam zawartość kawy w cieście. Niemniej jednak ciasto smakowało wybornie, a do tego miało atrakcyjny wygląd. 
Polecam jako wielbicielka chałwy :-)
czwartek, 27 kwietnia 2017

Sezamowe ciasto z kruszonką


 
Ucierane ciasto z dodatkiem tahini, posypane kruszonką. Wersja podstawowa jest jasna, ja natomiast użyłam pasty sezamowej z dodatkiem kakao (przypomina trochę nutellę), stąd też ciemny wygląd całego ciasta.
Smakuje doskonale. Jest lekko wilgotne, aromatyczne i ma pyszną sezamowo-cynamonową kruszonkę. Polecam :-)
piątek, 7 kwietnia 2017

Babka tulipan



Pyszna, kolorowa babka, w sam raz na Wielkanoc. 

Ciasto składa się z czterech warstw: jedna jest z dodatkiem kakao, druga z kisielem, trzecia z budyniem i ostatnia z makiem. Kolejność wykładania dowolna. Po przekrojeniu surowego ciasta nożem powinien powstać wzorek przypominający kwiat tulipana (stąd nazwa babki). Nie przejmujcie się, jeśli nie do końca Wam się to uda - abstrakcje też są piękne :-)

środa, 29 marca 2017

Babka śmietankowo-budyniowa



Wielkanoc powoli się zbliża, a zatem zapraszam na babkę. 
Przepis jest bardzo prosty i nie trzeba specjalnie "przymierzać się" do niego, wystarczy wcześniej przygotować produkty, aby się ogrzały, a reszta już idzie jak z płatka. Babkę można upiec nawet na tak zwaną ostatnią chwilę. 
W smaku pyszna śmietankowa (lub waniliowa, zależnie od użytego budyniu), nie piaskowa i nie mocno wilgotna, taka w sam raz. Polecam :-)
piątek, 24 marca 2017

Słonecznikowiec z masą śmietankowo-krówkową



To już trzecia wersja słonecznikowca na blogu. Jedna była bez pieczenia, druga z masą maślaną. Ta natomiast ma trochę z jednej i drugiej wersji, ale jest lżejsza i mniej słodka. 
Krem zrobiłam z bitej śmietany z dodatkiem połowy puszki masy krówkowej. To wystarczająca ilość, aby "posłodzić" krem i nadać mu lekko kajmakowego smaku. Pestki słonecznika także nie są mocno oblepione cukrem, więc całość jest umiarkowanie słodka - tak w sam raz. Biszkoptu niczym nie nasączałam, ponieważ jest on wilgotny sam w sobie, ale jeśli chcecie użyć ponczu, wtedy radzę upiec tradycyjny biszkopt bez dodatku mleka i oleju. 

środa, 22 marca 2017

Ciastka owsiane pełnoziarniste



Kto by się spodziewał, że proste ciastka owsiane na mące pełnoziarnistej mogą być takie dobre. Nawet moje dzieci, które bywają wybredne, zajadały się nimi  :-)
Mocniej przypieczone ciasteczka na początku są chrupiące. Gdy poleżą robią się miękkie, a nawet lekko elastyczne. Te krócej pieczone od początku są takie. Dzięki zawartości miodu i cynamonu  w smaku odrobinę przypominają pierniczki. 

czwartek, 16 marca 2017

Migdałowe ciasto z bakaliami



Proste ciasto migdałowe z bakaliami. Nie wymaga nawet użycia miksera, choć jeśli ktoś chce, może się nim posłużyć przez 2-3 minuty. Tylko tyle, więc jeśli mamy już ogrzane masło i zmielone migdały, to samo przygotowanie ciasta zajmuje dosłownie chwilę.
A jego smak ?  Ciasto nie dość, że napakowane bakaliami, to jeszcze dodatkowo migdałowe - pyszne ! Wielbiciele keksów z pewnością będą zachwyceni.
Dodam jeszcze, że ciasto można przechowywać w zamkniętym pojemniku lub szczelnie owinięte folią nawet do dwóch tygodni. Nie sądzę jednak, aby u kogoś doczekało końca tego czasu, nawet gdyby było zrobione z podwójnej porcji ;-)
wtorek, 14 marca 2017

Proziaki - bułeczki z patelni




Proziaki to takie spłaszczone bułeczki z dodatkiem "prozy", czyli sody oczyszczonej, smażone na suchej patelni. Przepis ten wywodzi się z Podkarpacia, ale znany jest także w innych regionach Polski.
Bułeczki te są bardzo smaczne, proste i szybkie do zrobienia. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych - nie wymagają długiego wyrastania, ani włączania piekarnika.

poniedziałek, 13 marca 2017

Drożdżowe ciasto z dynią




Przepis trochę nietypowy jak na tę porę roku, bo dla wielu z Was wypieki dyniowe kojarzą się raczej z jesienią (dla mnie też), zwłaszcza, jeśli są z dodatkiem startej dyni, a nie puree. Tak się jednak złożyło, że miałam do wykorzystania jeszcze trochę świeżej dyni, więc postanowiłam wypróbować pewną dawno już zachowaną recepturę. 
Ciasto nie przypomina typowej drożdżówki, chociaż dużo w nim drożdży. Jest mniej puszyste i o wiele bardziej wilgotne, właśnie za sprawą dyni. No i ten słoneczny kolor... uwielbiam dynię choćby tylko za to :-)

piątek, 10 marca 2017

Ciasto chałwa z bezą




Przepis na to pyszne ciasto dostałam od jednej z czytelniczek. Długo zwlekałam, aby go wypróbować, ale to tylko ze względu na domowników, którzy za chałwą nie przepadają, a jest ona jednym z głównych składników. Ja na odmianę chałwę uwielbiam, a że nadarzyła się pewna okazja, więc chętnie z niej skorzystałam i zrobiłam to ciasto zamiast tortu. Jednak gusta rodzinki też wzięłam pod uwagę i zmniejszyłam ilość chałwy o połowę. Mimo to, jej smak i tak był mocno wyczuwalny, ale, o dziwo, tym razem nikomu specjalnie ten dodatek nie przeszkadzał. Wszystko razem smakowało po prostu wybornie.
Pani Kingo, dziękuję za przepis :-)

P.S. Zapraszam do korzystania z podręcznej porównywarki Arabeski Waniliowej, która znajduje się w zakładce "PASAŻ".

piątek, 3 marca 2017

Chleb rustykalny




Chleb pszenny, na zakwasie żytnim i na drożdżach. Dosyć prosty w wykonaniu, nie wymagający długiego wyrabiania, choć jego przygotowanie trzeba zacząć dzień wcześniej. Jednak nastawienie zaczynu zajmuje tylko chwilę, reszta to czas długiego oczekiwania. Aczkolwiek mógłby on być jeszcze dłuższy, gdyby nie dodatek drożdży. To dzięki nim chleb rośnie szybciej niż na samym zakwasie, a przy tym nie jest tak "kapryśny" ;-)

wtorek, 28 lutego 2017

Łatwa drożdżówka z serem, dżemem i kruszonką




To już kolejna odsłona mojej ulubionej drożdżówki bez wyrabiania. Tym razem zrobiłam ją z masą serową, dżemem i całkiem sporą ilością kruszonki na wierzchu. Lubimy takie ciasta, zwłaszcza m-żonek :-)

Przepis jest na dużą blachę, ale to wciąż taka sama porcja ciasta, jak poprzednio. Po prostu teraz drożdżówka jest cieńsza i można ją pokroić na "zgrabniejsze"  kawałki :-) 

środa, 22 lutego 2017

Pączki jak z cukierni




Ostatnie dni karnawału, a zwłaszcza "Tłusty czwartek" to czas wzmożonego zapotrzebowania na pączki :-) W związku z tym mam dla Was bardzo dobry przepis. 

Dla niektórych z Was zapewne zaskoczeniem będzie, że receptura nie zawiera dużej ilości żółtek, bo utarła się opinia, według której dobre pączki to takie mocno "żółtkowe". Zapewniam jednak, że pączki z tego przepisu są doskonałe pomimo, że zawierają tylko trzy, w dodatku całe jaja. A to jeszcze jeden powód, dla którego warto wypróbować ten przepis - nie zostają białka, które potem zalegają w lodówce (choć ja osobiście miałabym kilka pomysłów na ich wykorzystanie ;-).
poniedziałek, 20 lutego 2017

Chleb polski (lata 70-90)




Istnieje sporo przepisów na chleb, który można nazwać typowo polskim. Ten popularny był w latach 70-90. Ja co prawda nie kojarzę go, ponieważ mama zazwyczaj piekła własny chleb, a jeśli już kupowała, to inny rodzaj (duże, okrągłe bochenki), ale skoro autor receptury tak go nazwał, to chyba nie bez powodu ;-)

Jest to chleb mieszany - po części z mąki pszennej i żytniej, na zakwasie, ale i z dodatkiem rozczynu drożdżowego. Miąższ  ma sprężysty, dosyć wilgotny, z mnóstwem drobnych pęcherzyków powietrza.

Chlebek pokroiłam jeszcze ciepły (nie powinno się tak robić ;-), ale chciałam pokazać Wam jego wnętrze i pstryknąć zdjęcia przed zachodem słońca (nie lubię sztucznego światła). Jak się później też okazało, na drugi dzień niewiele z niego zostało. W sumie spodziewałam się tego, bo wszystkim bardzo smakował :-)

piątek, 17 lutego 2017

Przekładane ciasto kakaowe z masą z białek




W czasie karnawału często królują pączki i faworki, a co za tym idzie, pozostają po nich niewykorzystane białka. Gdy nazbiera się Wam pełna szklanka, możecie pokusić się o zrobienie takiego ciasta. Nie będę czarowała, że łatwo i szybko się je przygotowuje, bo tak nie jest, ale na pewno warto :-) 
Ciasto składa się z trzech cienkich kakaowych placków biszkoptowych, przełożonych piankową masą z dodatkiem bitej śmietany. Biszkoptów niczym się nie nasącza, a mimo to są wilgotne - to mój ulubiony przepis.
Uprzedzę pytanie o to, czy można upiec jeden biszkopt i przekroić go. Niestety nie, w najlepszym wypadku byłoby to bardzo trudne do wykonania.

wtorek, 14 lutego 2017

Batoniki owsiane




Bardzo proste i szybkie batoniki owsiane, w dodatku bez pieczenia. 
Zrobiłam wersję podstawową, ale zawsze można ją wzbogacić wedle własnego upodobania. Część płatków można zastąpić suszonymi owocami, orzechami lub pestkami. Co kto woli lub ma akurat pod ręką ;-)

czwartek, 9 lutego 2017

Simit - tureckie bułeczki sezamowe




Simit to rodzaj zaplecionej bułeczki obsypanej sezamem - takie tureckie bajgle. Różnią się jednak od nich, przede wszystkim sposobem wykonania. Nie trzeba ich gotować przed pieczeniem (tak, jak bajgli), a jedynie zamaczać w jajku rozbełtanym z wodą i melasą.
Fantastyczne - z wierzchu lekko zapieczone, z wilgotnym, sprężystym wnętrzem, o lekko słodkawym smaku.
Moje dzieci nie przepadają za sezamem, dlatego bułeczki posypałam tylko z wierzchu, natomiast w oryginale powinny być one obtaczane w sezamie z każdej strony.

piątek, 3 lutego 2017

Trdelnik (trdlo)




Trdelnik to wypiek pochodzący ze Słowacji, popularny także w Czechach oraz na Węgrzech. 
Robi się go z cienkich pasków ciasta drożdżowego, obtaczanych w posypce cukrowo-cynamonowej i zapieczonych na chrupiąco. Najlepsze podawane na ciepło.

Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie ciasta, proponuję najpierw postarać się o foremki. Można kupić w sklepie (takie jak tutaj) albo zrobić samemu. Ja wykorzystałam tekturowe rolki po ręcznikach papierowych i owinęłam je folią aluminiową. Jeżeli folia jest wystarczająco sztywna, to można nawet zrezygnować z tekturowych rurek, a rolki formować na wałku.

środa, 1 lutego 2017

Ciasto dyniowe z lukrem




Ciasto dyniowe kojarzy się zwykle z jesienią, ale jeśli macie w zapasie puree z dyni, to pora roku w ogóle nie ma znaczenia. Osobiście mam dostęp nawet do świeżej dyni, gdyż całkiem dobrze przechowała się w piwnicy :-)

Jeśli zaś chodzi o samo ciasto, to jest proste w wykonaniu, słodkie, wilgotne i bardzo smaczne.