Trochę nietypowa drożdżówka, bo z ciasta duńskiego. A ciasto duńskie ma to do siebie, że robi się je z zimnych składników, a potem jeszcze schładza w lodówce przez co najmniej osiem godzin. Do tego nie wymaga ono długiego wyrabiania, w przeciwieństwie do tradycyjnego ciasta drożdżowego. Mało pracy, za to dużo czekania, dlatego najlepiej ten czas przespać przygotowując ciasto na noc ;-) Na drugi dzień wystarczy wyjąć je z lodówki w dogodnym momencie (mamy na to nawet 24 godziny od chwili przygotowania) i zrobić resztę. Gotowe ciasto smakuje wyśmienicie i długo zachowuje świeżość.
- 50 g świeżych drożdży
- 1/2 szkl. ciepłej wody
- 4 szkl. mąki pszennej chlebowej
- 1/3 szkl. cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 220 g masła
- 4 żółtka
- 1 szkl. mleka
Masa serowa:
- 250 g półtłustego twarogu
- 1 jajko
- 4 łyżki cukru
- odrobina aromatu waniliowego lub śmietankowego
Dodatkowo:
- słoiczek dżemu truskawkowego
Drożdże rozpuścić w wodzie. Do dużej miski wsypać mąkę z cukrem i solą, dodać rozpuszczone drożdże oraz zimne (!) masło pokrojone na małe kawałeczki. Wszystko razem wymieszać (można za pomocą dwóch noży), aż powstanie ciasto jak na kruszonkę. Do tego wlać zimne mleko rozmieszane z żółtkami i krótko wyrobić miękkie ciasto (będzie rzadsze niż typowe ciasto drożdżowe, z dającymi się wyczuć kawałeczkami masła). Miskę przykryć folią i wstawić do lodówki na co najmniej 8 godzin, ale nie dłużej niż 24 godziny (najlepiej na noc).
Schłodzone ciasto podzielić na połowę. Jedną z nich rozwałkować na lekko posypanej mąką stolnicy na wielkość blaszki (24 x 36 cm). Blaszkę posmarować masłem lub wyścielić papierem do pieczenia i wyłożyć rozwałkowanym ciastem.
Drugą część ciasta podzielić na siedem równych kawałków. Z każdego z nich uformować wałeczek (na długość blaszki), skręcić spiralnie i ułożyć w blaszce na cieście, w jednakowych odstępach (pierwszy i ostatni wałeczek mają przylegać do brzegów blaszki).
Składniki masy serowej dokładnie wymieszać i napełnić nią co drugie „korytko” powstałe między wałeczkami ciasta, czyli w sumie 3. Pozostałe 3 wypełnić dżemem truskawkowym. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 45 minut. Piec w temperaturze 180 st.C przez około 30 minut.
Po wystygnięciu ciasto polać lukrem w esy-floresy.
Lukier:
- 1 szkl. cukru pudru
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- kilka kropli aromatu waniliowego
Śmietanę mocno podgrzać w małym rondelku ciągle mieszając. Zdjąć z ognia i wymieszać z cukrem pudrem i aromatem waniliowym na gładką masę. Gdyby lukier wyszedł zbyt rzadki należy dosypać cukru pudru, a zbyt gęsty można rozrzedzić odrobiną mleka lub przegotowanej wody.
Pierwszy raz widze takie cudenko.Dziekuje za przepis,napewno go upieke.A czy probowala pani np.dac w rowki mak?
OdpowiedzUsuńRobiłam tylko w w wersji serowo-dżemowej, ale z makiem też może być, jak najbardziej :-)
OdpowiedzUsuń