czwartek, 22 grudnia 2016

Pierniczki i piernikowe choinki
 
Na tak zwaną ostatnią chwilę proponuję Wam szybkie pierniczki lub piernikowe choinki (jeżeli dysponujecie odpowiednimi foremkami). Przepis jest prosty, a ciasto nie wymagające leżakowania, jedynie krótkiego schłodzenia w lodówce.
W przygotowaniu pierniczków pomagały mi dzieci, które potem ochoczo zajęły się też ich ozdabianiem. Ja zrobiłam choinki i dokończyłam dzieła (zrobiło się już późno ;-). W międzyczasie część pierniczków zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach :-)Składniki:

- 1/4 szkl. miodu*

- 80 g masła

- 1/2 szkl. brązowego cukru

- 1-2 jajka**

- 2 i 1/4 szkl. mąki pszennej

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- 1,5-2 łyżek przyprawy piernikowej

- 1 łyżeczka kakao


Miód i masło podgrzać w garnuszku, przestudzić. Dodać cukier oraz resztę składników, dokładnie połączyć i zagnieść. Ciasto schłodzić w lodówce przez 20-30 minut.

Wałkować na grubość 2-3 mm, lekko podsypując mąką. Wykrawać pierniczki i przekładać na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Piec ok. 7 minut w temperaturze 180 st.C. Wyjąć z piekarnika i studzić na kratce.*Użyłam miodu akacjowego firmy Stovit.**Na początek dajemy 1 jajko (według przepisu, który miałam dołączony do foremek). U mnie jednak ciasto wyszło bardzo kruche, więc dodałam jeszcze jedno jajko i wtedy już było idealne.

Do tych pierniczków możemy użyć różnych foremek. Jeśli jednak chcemy uzyskać takie choinki, najlepiej jest użyć kompletu foremek w kształcie gwiazdek, w pięciu rozmiarach. Po upieczeniu gwiazdki sklejamy lukrem kolejno po dwie jednakowej wielkości, zaczynając od największych.

 

Lukier:

- 1 białko

- 120 g cukru pudru (na początek)


Białko ubić, ale nie na sztywno. Dodać cukier puder i jeszcze chwilę miksować.

Do lukrowania zwykłych pierniczków uzyskana konsystencja powinna być odpowiednia, jednak do sklejania choinek być może trzeba będzie dosypać odrobinę więcej cukru pudru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz