wtorek, 31 stycznia 2017

Rogale na jogurcie




Po długiej nieobecności w końcu udało się powrócić i to w nowej odsłonie. Arabeska waniliowa doczekała się własnej domeny. Część wpisów została już dostosowana do nowej szaty, resztę będę stopniowo zmieniała (nazbierało się tego trochę). Najważniejsze zmiany i problemy z tym związane już za mną (a przynajmniej mam taką nadzieję :-) Od tej pory po nowe przepisy zapraszam tutaj.

A teraz już zapraszam na rogale śniadaniowe z dodatkiem jogurtu. Puszyste i lekko wilgotne w środku, najlepsze jak tylko wystygną.








Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 3/4 szkl. mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
- 25 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 3 łyżki oleju
- 100 g jogurtu naturalnego


Drożdże pokruszyć i razem z cukrem rozpuścić w ciepłym mleku.
Mąkę wymieszać z solą, dodać rozpuszczone drożdże, jogurt, olej i jajko. Wszystko razem dokładnie wyrobić. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut.
Wyrośnięte ciasto wyjąć na blat i rozwałkować na duży, okrągły placek. Pokroić na 8 jednakowych trójkątów. Każdy trójkąt zwinąć w rogalik, ułożyć na blasze wyścielonej papierem do pieczenia i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
Tuż przed wstawieniem do piekarnika rogaliki można posmarować roztrzepanym jajkiem (ja tego nie robiłam).
Piec w temp. 190 st.C przez około 25 minut.



Na podstawie tego przepisu

10 komentarzy:

  1. Cudownie puszyste! Zjadłabym sobie takiego na śniadanko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My jedliśmy na podwieczorek. Na śniadanie to jednak spore wyzwanie ;-)

      Usuń
    2. Oj tam... Jakby się je na noc w lodówce do wyrastania zostawiło, to można by spróbować ;)

      Usuń
    3. No chyba, że tak :-))

      Usuń
  2. jakie kształtne i apetyczne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dzisiaj zrobiłam,polecam są przepyszne

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałam akurat w lodówce jogurt naturalny i zastanawiałam się co z niego zrobić. Wypróbowałam ten przepis i muszę przyznać, że rogaliki są bardzo smaczne, a ciasto drożdżowe ma bardzo przyjemną konsystencję przy zagniataniu. Zastanawia mnie jedynie czy to ciasto nadaje się do nadziewania :). Jeżeli ktoś już nadziewał rogaliki z tego przepisu, to będę wdzięczna za opinię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda są to rogale śniadaniowe, ale skoro pojawił się pomysł, aby je nadziać, to ja nie widzę przeciwwskazań :-) Radzę jedynie podzielić ciasto na mniejsze części (tym samym wyjdzie ich więcej).

      Usuń
    2. Dzisiaj zrobiłam te rogaliki w wersji nadziewanej (gęstym dżemem porzeczkowym z dodatkiem kostki czekolady) i wszystkim smakowało :). Na pewno powtórzę ten przepis jeszcze nie raz, tym bardziej, że nikomu nie przeszkadzało, że nie były tak słodkie jak większość nadziewanych rogalików.

      Usuń