piątek, 18 marca 2022

Pszenno-żytnie bułki z zaparką

 

Pszenno-żytnie bułki z dodatkiem zaparzonej gorącą wodą mąki. Dzięki temu bułeczki pozostają wilgotne i sprężyste jeszcze na drugi dzień (a może i kolejny, ale jeszcze żadne nie dotrwały tak długo ;-). Tę metodę zwykle stosowałam do chleba, ale jak się okazało, przy wypieku bułeczek też świetnie się sprawdza. 

 

Składniki:
ZAPARKA:
- 80 g mąki żytniej (typ 720)
- 200 g gorącej wody

Mąkę zalać gorącą wodą, dobrze wymieszać i wystudzić.

CIASTO WŁAŚCIWE:
- 600 g + 100 g mąki pszennej chlebowej (typ 650-750)
- 300 g ciepłej wody
- 30 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka miodu
- 1 i 3/4 łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy

Drożdże rozpuścić w wodzie z cukrem i miodem.
Do miski wsypać 600 g mąki, wlać rozpuszczone drożdże, dodać wystudzoną zaparkę, sól i oliwę. Wyrabiać przez 8-10 minut, w razie potrzeby dodając stopniowo pozostałe 100 g mąki (nie więcej). Ciasto będzie jednak wciąż dosyć klejące, choć powinno zacząć odstawać od ścianek miski. Następnie przykryć ściereczką i pozostawić w cieple do wyrośnięcia na 1 godzinę.
Po tym czasie wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypany mąką blat. Krótko zagnieść i podzielić na 15 jednakowych części. Z każdej uformować okrągłą lub podłużną bułeczkę. Układać na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut.
Po wyrośnięciu bułeczki wstawić do nagrzanego do 190 st.C piekarnika (z parą lub bez) i piec przez 20-25 minut na rumiano.

 Uwagi:

 Bułeczki można lekko naciąć lub zostawić bez nacinania.

Na podstawie przepisu Kass.

2 komentarze: