czwartek, 21 lipca 2016

Wiśniowy obłoczek




 Inna nazwa tego (lub bardzo podobnego) ciasta to wiśniowa chmurka albo... zemsta teściowej. Ta ostatnia nazwa to zapewne od niedokładnie wydrylowanych wiśni, których pestki omalże nie połamały zębów pewnej synowej ;-)
 
Jak zwał tak zwał, ważne, że ciasto jest przepyszne ! Cienki, kruchy spód (chociaż ucierany, tak naprawdę), galaretka z wiśniami, bita śmietana z serkiem mascarpone, a na wierzchu beza posypana płatkami migdałów. Takie zestawienie smakuje naprawdę wyśmienicie.
 
Aczkolwiek, to tylko jedna z wersji tego ciasta. Doskonale będą do niego pasowały maliny, truskawki, czy też inne owoce, które wystarczy wstawić w miejsce wiśni oraz dopasować do nich smak galaretki.



Przepis.


Galaretka z owocami:

- 2 opakowania galaretki o smaku wiśniowym

- 800 ml wody

- 500 g wiśni


Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i odstawić do wystygnięcia, a następnie do schłodzenia.


Ciasto kruche:

- 100 g masła (miękkiego)

- 100 g cukru

- 2 łyżeczki cukru z wanilią

- szczypta soli

- 3 żółtka

- 125 g mąki

- ½ łyżeczki proszku do pieczenia


Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Miękkie masło zmiksować z cukrem, cukrem z wanilią i solą na jasną masę. Dodawać po jednym żółtku. Następnie stopniowo dodawać do masy po łyżce przesianej mąki i miksować do połączenia składników. Gotowe ciasto rozsmarować na spodzie formy (23 x 33 cm) wyścielonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 st.C przez 18-20 minut, do zarumienienia. Po upieczeniu przestudzić, a następnie wyjąć ciasto z formy.


Beza:

- 3 białka

- 150 g cukru

- 50 g płatków migdałowych


Białka ubić na sztywno, a następnie dodawać stopniowo cukier. Ubijać do rozpuszczenia się cukru. Gotową masę bezową wyłożyć do blaszki (tej samej, w której piekło się ciasto), wyścielonej papierem do pieczenia. Wierzch równomiernie posypać płatkami migdałowymi. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 140 st.C na około 60 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, a drzwiczki piekarnika uchylić i tak zostawić do wystygnięcia.


Ciasto kruche włożyć z powrotem do blaszki. Wydrylowane wiśnie wymieszać z tężejącą galaretką i wyłożyć na ciasto. Wstawić do lodówki do stężenia.


Masa śmietankowa:

- 500 ml śmietanki 30%

- 250 g serka mascarpone

- 3 łyżki cukru pudru


Schłodzoną śmietankę i serek mascarpone oraz cukier puder umieścić w misie miksera. Wszystko razem ubić na sztywno, a następnie wyłożyć na ciasto z dobrze zastygniętą galaretką z owocami. Na wierzchu położyć wystudzoną bezę i lekko docisnąć. Wstawić ponownie do lodówki do schłodzenia (najlepiej na całą noc).

Jeśli chcemy, aby beza pozostała choć trochę chrupiąca, ciasto należy przykryć papierem.


Uwagi:

Ciasto najlepiej smakuje następnego dnia i wtedy też łatwiej daje się kroić.

Można je przygotować także z innymi owocami (malinami, truskawkami), dopasowując jednocześnie odpowiedni smak galaretki.




Na podstawie przepisu z tej strony.

14 komentarzy:

  1. Idealny ten obłoczek. Zwłaszcza połączenie śmietankowej masy z wiśniami do mnie przemawia :-).

    OdpowiedzUsuń
  2. Barwy narodowe :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiśnie to nie przymus, tylko jedna z opcji :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne ciacho! Z wiśniami - idealnie wręcz, bo ja kocham wiśnie :)
    Całuski :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję Majanko i pozdrawiam wakacyjnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem w trakcie robienia ciasta, spód udał się super. Natomiast beza opadła i popękała i wcale nie jest tak równa jak u Ciebie na zdjęciu:). Jaka może być tego przyczyna? Przyznaję tez , że o ile piekę dość często, to moja pierwsza beza..

    OdpowiedzUsuń
  7. Pewna nie jestem, więc tylko zgaduję, że być może białka z cukrem były zbyt krótko ubijane. Ważne, żeby beza była dobrze wysuszona (upieczona) i nie musi być idealnie równa ;-) Pierwsze koty za płoty !

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciasto pyszne, beza w końcu okazała się całkiem niezła a w smaku pyszna - córcia sporo jej podskubała zanim zdążyłam położyć na ciasto;)
    Pychota, polecam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Jednak beza udała się, była pyszna, zamiast płatków dałam wiórka kokosowe. Całościowo ciasto super, polecam bardzo:)

    OdpowiedzUsuń
  10. A jednak, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ;-)
    Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. jak widzę takie dobre słodkości na zdjęciach to aż ślinka mi cieknie !

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam,
    Czy można zamiast galaretki dodać zelatyny do zagotowanych owoców doprawionych do smaku np. cukrem? Czy będzie ona bardzo wyczuwalna w smaku? Nie lubię owocowych galaretek, które moim zdaniem tylko zabijają smak prawdziwych owoców. Może orientuje się Pani, ile trzeba by było dodać zelatyny na porcje owoców jak w przepisie?
    Dziękuję i pozdrawiam
    Elton

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być żelatyna. Radziłabym jednak zwiększyć ilość wiśni, a zmniejszyć ilość wody, aby galaretka była bardziej owocowa. W sumie wiśni razem z wodą powinno być około 1 litra. Na taką ilość dałabym 6 łyżeczek żelatyny.

      Usuń