wtorek, 20 czerwca 2017

Yerba Mate - co to takiego ?

Yerba mate to niepowtarzalna, odżywcza herbata przygotowywana z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex Paraguariensis), drzewa rosnącego tylko na podzwrotnikowych obszarach Ameryki Południowej. Mate jest jednym z najlepszych, naturalnych źródeł energii, napojem wybieranym przez miliony konsumentów nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w wielu krajach na całym świecie.

 https://www.taragui.com/pl/

 

Yerba mate - jakie ma konkretne właściwości ?

Filiżanka yerba mate dostarcza do organizmu aż  196 aktywnych związków – minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Są to m.in witaminy A, C, E, z grupy B, wapń, mangan, żelazo, selen, potas, magnez, fosfor, cynk a także karoten, kwasy tłuszczowe, chlorofil, flawonole, polifenole, inozytol, pierwiastki śladowe, przeciwutleniacze, garbniki i co najmniej 15 aminokwasów.
Argentyńska herbata ponadto wykazuje  właściwości zdrowotne - zapobiega próchnicy zębów, reguluje trawienie, neutralizuje wolne rodniki, dodaje energii.
Badania dowiodły, że Yerba mate ma działanie przeciwnowotworowe powodując apoptozę komórek rakowych, stymuluje ona układ immunologiczny przez co wzmacnia odporność, poprawia parametry lipidowe i trójglicerydy, przyspiesza metabolizm i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.
Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie składniki można znaleźć w jednym kubku herbaty.

Łyk historii yerba mate

Tradycja picia mate sięga zamierzchłych czasów.

Indianie z plemienia Guarani zamieszkujące północno-wschodnią Argentynę od XV do XVII wieku,  początkowo pili napój bez bombilli cedząc przez zęby,  również żuli same liście mate co odpędzało zmęczenie i łagodziło uczucie głodu, zwłaszcza w okresach gdy brakowało żywności.
W wieku XVII tą rośliną i sporządzanym z niej napojem zainteresowali się Jezuici, będący na misji w rejonie Misiones. Bardzo szybko zorientowali się, że to może być dobry biznes i tym samym rozpoczęli handel. Początkowo odbiorcami byli hiszpańscy żeglarze - herbata chroniła ich przed szkorbutem.

Bardzo szybko Hiszpanie przybywający na kontynent amerykański zaczęli przejmować tradycję picia mate, w ten sposób napój ten stał się popularny w całej Argentynie.
Jedną z ciekawostek jest zwyczaj picia mate przez argentyńskich kowbojów – gauczos.  Łączą oni tradycję asado, czyli wspólnego biesiadowania, grillowania z specjalnym rytuałem picia mate tworząc typowy argentyński klimat.

Duma Argentyny


Dziś Argentyna jest największym eksporterem Yerba mate obok Paragwaju i Brazylii. Co ciekawe na  4-tym miejscu jest Syria. Syryjczycy i Libańczycy, którzy wyemigrowali do Argentyny w XIX wieku przewieźli mate do swoich krajów. Jednak to Argentyna wciąż pozostaje ojczyzną mate a jej rodzimym regionem jest Corrientes.
Yerba mate nie jest już zwyczajnym napojem, to część kultury i duma narodowa Argentyńczyków.
Szlak mate wiodący przez prowincje Corrientes i Misiones  stał się znaną na całym świecie edukacyjną ścieżką nt. tej niezwykłej herbaty .
Przemierzając czerwone i wilgotne tereny Północnej Argentyny, podziwiając bujną roślinność, można poznać kolejne etapy przygotowania mate.

Więcej na temat Yerba mate dowiecie się ze strony https://www.taragui.com/pl/
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz