czwartek, 23 maja 2024

Góra lodowa na herbatnikach

 

Ciasto Góra lodowa, tym razem przepis bez pieczenia (wersję na biszkopcie znajdziecie tutaj). Opcja na herbatnikach jest szybsza w wykonaniu i równie smaczna jak ta pieczona, a nie wymaga włączania piekarnika (i dodatkowego ogrzewania mieszkania w czasie upałów). Zatem jest to przepis uniwersalny na każdą porę roku, choć nazwa ciasta może być nieco myląca :-)

piątek, 10 maja 2024

Proste ciasto z rabarbarem i kruszonką


Przynajmniej raz w sezonie piekę ciasto z rabarbarem. Co prawda rodzinka za nim nie przepada, ale wiem, że niektórzy uwielbiają taki kwaśny dodatek. 

Swoim bliskim przygotowałam wersję z mniejszą ilością rabarbaru, za to z dużą ilością kruszonki na wierzchu :-)

poniedziałek, 6 maja 2024

Stefanka na herbatnikach z kremem i powidłami śliwkowymi

 

Stefanka bez pieczenia. Ta wersja najbardziej przypomina mi mój miodownik, z tym, że zamiast miodowych placków ciasto przekłada się herbatnikami. Do tego krem z kaszą manną i powidła śliwkowe. Gdyby ktoś kiedyś wymyślił  herbatniki o smaku piernika (typowe pierniczki są za grube), to by było już idealnie ;-) Pracy niewiele, nie trzeba włączać piekarnika, a efekt bardzo smakowity :-)

sobota, 20 kwietnia 2024

Murzynek na maślance

 

Bardzo prosty, szybki w wykonaniu i niedrogi murzynek. Jednym z głównych jego składników jest maślanka - aż pół litra, i zawiera tylko jedno jajko. Poza tym ciasto można przygotować bez użycia miksera. A najważniejsze, oprócz wymienionych przeze mnie zalet jest to, że murzynek ten smakuje doskonale, pomimo "ubogich" składników.

Jak dla mnie polewa czekoladowa jest nieodzownym dopełnieniem tego ciasta, ale to już co kto lubi :-)