piątek, 3 marca 2017

Chleb rustykalny
Chleb pszenny, na zakwasie żytnim i na drożdżach. Dosyć prosty w wykonaniu, nie wymagający długiego wyrabiania, choć jego przygotowanie trzeba zacząć dzień wcześniej. Jednak nastawienie zaczynu zajmuje tylko chwilę, reszta to czas długiego oczekiwania. Aczkolwiek mógłby on być jeszcze dłuższy, gdyby nie dodatek drożdży. To dzięki nim chleb rośnie szybciej niż na samym zakwasie, a przy tym nie jest tak "kapryśny" ;-)

Zaczyn:
- 100 g mąki pszennej (typ 650)
- 60 ml wody (1/4 szkl.)
- 2 łyżki zakwasu żytniego

Składniki wymieszać, przykryć folią i pozostawić na 12 godzin w temperaturze pokojowej .

Ciasto właściwe:
- cały wyrośnięty zaczyn
- 300 g mąki pszennej (typ 650)
- 70 g mąki pszennej razowej
- 200 ml wody
- 1/2 łyżeczki drożdży instant
- 2 łyżki oliwy lub oleju
- 1 łyżeczka soli

Zaczyn wymieszać z pozostałymi składnikami i wyrobić (dosyć klejące) ciasto - ręcznie, za pomocą drewnianej łyżki, lub mikserem (ok. 5 minut). Następnie przykryć i zostawić do wyrośnięcia na ok. 1,5 godziny.
Wyrośnięte ciasto wyłożyć na obficie posypany mąką blat. Kilkakrotnie złożyć do środka (najpierw jak kopertę, a później jakbyśmy robili wielkiego pączka ;-) i uformować okrągły bochenek. Koszyczek do wyrastania wyłożyć ściereczką, obficie posypać mąką i włożyć do niego przygotowany chlebek. Przykryć ściereczką (ja wkładam jeszcze do foliowej torby) i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1,5 godziny (do podwojenia objętości).
Piekarnik nagrzać do 230 st.C. Wyrośnięty bochenek przełożyć na blachę lub rozgrzany kamień do pieczenia. Piec wstępnie 15 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 200 st.C i piec jeszcze 25-30 minut.
Na podstawie przepisu J. Hamelmana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz