czwartek, 24 listopada 2022

Drożdżowe bułeczki z budyniem

 

Drożdżowe bułeczki nadziewane budyniem. Czym się różnią od pozostałych ? Tym, że napełniane są budyniem dopiero po upieczeniu. Podobne kupowałam kiedyś (dawno, dawno temu ;-) w sklepiku szkolnym i bardzo mi smakowały. Te z tego przepisu co prawda nieco różnią się od tamtych, ale też są bardzo dobre i na pewno będę wracała do tej receptury.

 

 Składniki:
- 500 g mąki
- 50 g świeżych drożdży
- 1 szkl. ciepłego mleka
- 80 g cukru
- 1 jajko
- 1 białko
- 60 ml oleju (+ odrobina do smarowania)
- 1 op. cukru waniliowego
- szczypta soli

Dodatkowo:
- 2 op. budyniu waniliowego
- 800 ml mleka
- 4 czubate łyżki cukru

- 1 żółtko
- odrobina mleka

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier, 2 łyżki mąki i mleko. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 15 minut.


Resztę mąki wsypać do miski, dodać jajko, białko, olej, cukier waniliowy, sól oraz wyrośnięty rozczyn drożdżowy. Wszystko razem dobrze wyrobić. Gotowe ciasto przykryć ściereczką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30-40 minut (do podwojenia objętości).


Wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypany mąką blat i rozwałkować na prostokąt o grubości około pół centymetra. Pokroić na 18 jednakowych kwadratów. W każdym kwadracie zaokrąglić rogi formując okrągłe placuszki (w razie potrzeby jeszcze rozpłaszczyć lub lekko rozwałkować). Połowę każdego placuszka posmarować olejem i złożyć na pół. Układać na wyścielonej papierem do pieczenia blasze (a najlepiej na dwóch), przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (na 20-30 minut lub dłużej, w zależności od temp. pomieszczenia).


Piekarnik nagrzać do 180 st.C. Wyrośnięte bułeczki posmarować żółtkiem rozmieszanym z mlekiem, wstawić do piekarnika i piec ok. 15 minut (na rumiano). 


Jeżeli pieczemy na dwóch blachach jednocześnie, wtedy musi być użyta opcja z termoobiegiem i temperaturą ustawioną na 160 st.C.


Niepełną szklankę mleka wymieszać z proszkiem budyniowym, resztę mleka zagotować z cukrem. Wlać rozrobiony budyń i gotować ciągle mieszając przez 1 minutę. Odstawić do przestygnięcia (na tyle, by budyń nie był zbyt płynący).


Wystudzone bułeczki "otwierać" i napełniać budyniem (1-2 łyżki). Układać na tacy, a na koniec posypać cukrem pudrem.

 

Uwagi:
1. Bułeczki można wykrawać od razu okrągłą foremką (zamiast pozbywać się potem rogów), z tym, że pozostaną okrawki, które po ponownym wyrobieniu będą już twardsze. Ja tego nie lubię, więc wolę zaokrąglić rogi. Można też pozostawić "kwadratowe" bułeczki i nic już z nimi nie robić.

2. Do nadziewania zamiast budyniu można użyć bitej śmietany (ok. 500 ml).


Na podstawie przepisu z tego bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz