poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Jabłecznik z lukrem




To chyba najdelikatniejszy jabłecznik jaki w życiu jadłam. Puszysty, wilgotny od musu jabłkowego i wprost rozpływający się w ustach.

Robiłam kiedyś podobny, tylko wtedy ciasto piekło się razem z jabłkami. Tutaj natomiast najpierw piecze się ciasto (wcześniej ubijane na parze),a dopiero później przekłada jabłkami. Całość polewa się lukrem. Można też ozdobić kolorową posypką, co da jeszcze bardziej smakowity efekt. Moje dzieci były zachwycone samym widokiem ciasta :-)



Składniki:
- 6 jajek
- 1 i 1/2 szklanki cukru
- 1 szklanka mąki tortowej
- 1 szklanka mąki krupczatki
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 375 g masła (lub margaryny Kasi)
- 1 łyżeczka olejku pomarańczowego

- ok. 0,75 l musu jabłkowego, najlepiej domowego


Masło rozpuścić na małym ogniu i odstawić do wystygnięcia.

Mąki przesiać z proszkiem do pieczenia.

Jajka ubić z cukrem, postawić naczynie na garnku z gorącą wodą i ubijać na wysokich obrotach do momentu aż masa będzie jasna, gęsta i puszysta. Następnie zdjąć naczynie z garnka, zmniejszyć obroty miksera do minimum i naprzemiennie dodawać do masy przesianą mąkę oraz tłuszcz. Na koniec dodać olejek zapachowy.
Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (23 x 33 cm) i piec w temperaturze 180 st.C przez około 45 minut (do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika, zostawić na 10-15 minut po czym wyjąć na stolnicę odwracając spodem do góry. Zdjąć papier i zostawić ciasto do całkowitego wystygnięcia.

Wystudzone ciasto przekroić na dwa placki i przełożyć musem jabłkowym. Wierzch ciasta polukrować i ewentualnie ozdobić kolorową posypką.

Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- sok z 1/2 pomarańczy
- kilka kropli olejku pomarańczowego
- odrobina gorącej wody

Wszystkie składniki lukru wymieszać na gładką masę.

Uwagi:
Ciasto urosło mi ze sporą górką. Skroiłam ją, żeby jabłecznik ładniej się prezentował, a dopiero potem przekroiłam ciasto na dwa placki.
Lukier zrobiłam swoim sposobem, czyli z 1 szklanki cukru pudru, dużej łyżki kwaśnej śmietany (mocno podgrzanej), kilku kropli aromatu pomarańczowego i odrobiny przegotowanej wody.




Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz