poniedziałek, 27 stycznia 2014

Smażone krążki



Koniec stycznia, a u mnie dopiero pierwsze smażone ciastka i to nie faworki, tylko krążki. Jakoś tak wyszło, ale przynajmniej przypominają w smaku te pierwsze (oczywiście mam tu na myśli takie grube faworki, a nie chruściki ;-) Ciasto w sumie jest bardziej ucierane niż zagniatane, ale nie klejące, więc nie wymaga podsypywania mąką. Krążki smakują tak, jak wspomniane wcześniej grube faworki i są słodkie, więc nie trzeba dodatkowo posypywać ich cukrem pudrem, no chyba, że ktoś lubi ;-)

sobota, 25 stycznia 2014

Baletki - biszkoptowe ciasteczka z makiem



Okrągłe biszkopciki domowej roboty, posypane makiem i przełożone marmoladą lub gęstym dżemem. Niektórym z Was zapewne kojarzą się one z dzieciństwem. Ja szczerze mówiąc nigdy wcześniej takich ciastek nie jadłam, ale mam nadzieję, że smakują podobnie.

piątek, 24 stycznia 2014

Babka kokosowa z wiśniami



Kokosowa babka z dodatkiem kandyzowanych lub, tak jak w moim przypadku, odsączonych z syropu wiśni. Z wierzchu wygląda jakby była mocno przypieczona, ale to za sprawą konfitury ciasto nabiera ciemniejszego koloru. Babka jest smaczna i aromatyczna. Jedynym minusem jest to, że przy krojeniu trochę się kruszy, ale zauważyłam, że wiele ciast z dodatkiem kokosu tak ma. 

wtorek, 21 stycznia 2014

Kruche ciasteczka cukrowe



Ciastka te przygotowuje się w dość nietypowy sposób. Po upieczeniu są kruche, ale składników na ciasto wcale się nie sieka i zagniata, tylko uciera. Potem formuje się kuleczki (ciasto w ogóle nie klei się do rąk), układa na blasze i spłaszcza za pomocą spodu szklanki umaczanej w cukrze. Ciasteczka wychodzą kruche i bardzo smaczne. Polecam :-)